IMG_20151116_161638_909.jpg

Finská sauna a zdraví

Jaké pozitivní zdravotní účinky můžeme u sauny očekávat? Je jich poměrně mnoho, pojďme si o nich povědět něco bližšího.

 

Pravidelným saunováním (cca jednou týdně nejméně po dobu dvou hodin) posílíme činnost našich vnitřních orgánů, zejména srdce. Odplavováním toxických látek z těla pak ulevíme našim játrům a ledvinám, v neposlední řadě posílíme svůj imunitní systém a posílíme zkřehlé a unavené svalstvo.

 

Finská sauna vás může zbavit nesnesitelných bolestí hlavy a bolestí kloubů, díky pravidelnému pobytu v sauně lze vyřešit i potíže s nespavostí. V neposlední řadě, budete jednoduše méně nemocní a chřipka si vás jen tak nenajde, saunování působí i na lepší odolnost vůči klasickým chorobám.

 

Ovšem pozor, nic není jen tak. Do sauny byste určitě neměli vkročit pokud máte potíže s křečovými žilami, vysokým krevním tlakem, gynekologickými záležitostmi nebo máte nemocné srdce. Stejně tak není vhodné pokoušet pobyt v sauně ani tehdy, když trpíte častými ekzémy, nebo zrovna máte angínu či chřipku, to raději nějaký ten den se saunováním počkejte, abyste vše přečkali ze zdravotního hlediska bez úhony a nemuseli se kurýrovat ještě pár dalších týdnů. Saunovat se zkrátka můžete jen za dobrého zdraví a fyzické i psychické kondice. Pokud trpíte astmatem, konzultujte své možnosti s lékařem, který vám pobyt v sauně pravděpodobně nebude chtít dovolit.

 

Těhotné a kojící ženy mohou do sauny chodit za předpokladu, že nemají žádné znatelné zdravotní problémy. Záleží samozřejmě i na tom, jak se samotná žena vnitřně cítí, určitě by neměla zvláště v požehnaném stavu přepínat své síly.

 

Pokud potřebujete shodit přebytečná kila, tak vás určitě potěší i to, že během dvou hodin saunování se můžete zbavit i cca pěti set gramů nadváhy. Kromě jiného, během procesu saunování vyplavíte z těla zhruba tolik škodlivin, kolik jich vaše ledviny odbourají z těla za celý kalendářní den. A to už jsou opravdu zajímavá čísla, že?

 

 

Nejzdravější je proces saunování tehdy, kdy může po saunové lázni následovat několikahodinový spánek, takže do sauny proto choďme raději vpodvečer.

©